Ugrás a tartalomra

A 2020-as tervekről Kovács Péter polgármesterrel

A Képviselő-testület elfogadta a Kertváros 2020-ra szóló költségvetését. Idén kicsivel több, mint 21 milliárd forinttal gazdálkodhatunk. Arról, hogy erre alapozva milyen terveket szőhet az Önkormányzat vezetése, megkérdeztük Kovács Péter polgármestert.

Mitől függ kerületünk költségvetésének összege?

– Több összetevője van. Mivel az ország gazdasága egyre jobban teljesít, Budapesten is növekszik a cégek árbevétele, így folyamatosan nő az iparűzési adóból származó bevétel, amiből több jut a kerületeknek. Ezen kívül számos fejlesztési tervünkhöz sikerült jelentős állami támogatást kapnunk. Erre jó példa a Jókai utcai szakrendelő bővítése. Ehhez az Egészséges Budapest program keretéből először 1,1 milliárd, majd kiegészítésképpen még közel 275 millió forinthoz jutottunk. További 1 milliárd forintot kaptunk a földutak megszüntetésére is. Ezek jelentősen emelik a költségvetés főösszegét. Csak összehasonlításképpen: 2016-ban 12,3 milliárdból, 2018-ban 14,1 milliárdból, 2019-ben 19,4 milliárdból gazdálkodhattunk, idén pedig már 21 milliárd van a kasszában. Ezt azonban befolyásolja, hogy tudunk-e a jövőben is ilyen hatékonyan pályázni, mint eddig. Ha nem, ez az összeg akár csökkenhet is. Jelenleg azonban a rendelkezésünkre álló összeg 40,8%-át fejlesztésekre fordítjuk úgy, hogy se kölcsönt nem veszünk föl, se kötvényt nem kell kibocsátanunk. Az említett összegeken kívül, ezek töredékét kapjuk még uniós támogatásként kerékpárút építéshez. Ennek megvalósulását az hátráltatja, hogy uniós támogatás esetén csak akkor lehet kivitelezési szerződést kötni, ha a kiírt közbeszerzési pályázatra legalább két kivitelező jelentkezett. Már kétszer jártunk úgy, hogy csak egyetlen jelentkezőnk volt, így ebben egyelőre nem tudtunk előre lépni. Fontos pénzügyi mutató még az is, hogy az Önkormányzat a kötelezően ellátandó feladatain kívül mennyi szabadon választott elképzelést tud megvalósítani. Ez nálunk idén a költségvetés 21,2 százalékát jelenti, ami a jó gazdálkodás további bizonyítéka.

Milyen nagyobb beruházások várhatók 2020-ban?

– A legnagyobb közülük a Szakrendelő bővítése. A közbeszerzési eljárás folyamatban van. Három érvényes pályázat érkezett, de sajnos a menet közben eltelt idő miatt ma már csak 2 milliárd forint fölötti szerződés megkötésére van esély. Ezt azonban az eddigi jó gazdálkodásunknak köszönhetően saját forrásból meg tudjuk oldani. Remélem, március elején már indulhatnak a munkálatok, és 2021 végére be is fejeződhetnek.

A tervek többször módosultak. Végül melyik fog megvalósulni?

– Csak a kisebbik épületre fogunk ráépíteni, arra viszont két és fél szintet. A „fél szint” alatt főleg gépészeti kiszolgáló helyiségek értendők.

A nagy épületet nem is érinti a felújítás?

– De érinti, mert a földszinten jelentős átalakításra készülünk. Mind elhelyezésében, mind működésében új recepciót szeretnénk. Sok a panasz a mostani telefonközpont kezelésre, így azon is változtatunk. Felújítjuk az épület mellékhelyiségeit, a tetőszigetelést, és az elektromos hálózat egy része is korszerűsítésre szorul. A szerkezethez nem nyúlunk, de így is lesz felfordulás, így a betegektől és a dolgozóktól is sok megértést és türelmet kérünk a munkálatok idejére. Egyes rendelések helye is bizonyára megváltozik, de erről idejében értesítjük a lakosságot, és mindent elkövetünk, hogy minél kevesebb zavar támadjon a rendszerben.

Melyek lesznek a további beruházások?

– Folytatódik az Egy óvoda, egy iskola program, melynek következő eleme a Móra Ferenc Általános Iskola belső felújítása. Itt új tervekre van szükség, mert a külső felújítás közben olyan rejtett hibák derültek ki a fűtés- és vízhálózat területén, amellyel a korábbi terv nem számolt, és közben az új intézményvezetőnek is voltak javaslatai. Az óvodák közül a Szent Korona utca 53-57. szám alatti emeletes óvoda kerül sorra, ahol új csoportszobák kialakítása, a férőhely növelése is meg fog valósulni. Ezek is összetett feladatok, valószínűleg két nyári szünetbe fér csak bele a kivitelezésük. Befejeződik a Napsugár Bölcsőde bővítése is, amely ősztől négy új csoportszobával, és ennyivel több férőhellyel várja a kicsiket. Udvarfelújítást tervezünk a Batthyány Ilona Általános Iskola kis épületének udvarában, amely műfüvet, és újabb kerti eszközöket kap. Az óvodaudvarok közül pedig a Cziráki utcai Napsugár Óvoda udvarát szeretnénk korszerűsíteni. Folytatjuk a földutak felszámolását, amelyhez járdák és parkolók építése is tartozik. 1,5 milliárdból útépítést, 900 millióból pedig burkolatjavítást végzünk. Az útépítések között – több más út mellett – most kerülnek sorra az Ostoros utca szervizútjai, a Sarjú utca egy része, az Íjász utcai új parcellázás útjai, az Asztag utca (egy része Csömörhöz tartozik) és a Körvasút sor (egy része Zuglóhoz tartozik). A felújítási tervbe pedig – szintén több más utca mellett – bekerült a Csömöri út felső szakasza, a Délceg utca, a Rákospalotai határút XVI. kerületi Önkormányzat kezelésében levő része, a Nógrádverőce utca Naplás-tó felé vezető szakasza, továbbá számos nagyon elhasználódott utca – pl. Vulkán, Eperjes, Anna – útburkolat javítása is.

A kedvező gazdasági helyzet esetleg béremeléseket is lehetővé tesz?

– Igen, 4,5-től 25 százalékig terjedő béremelésre számíthatnak az Önkormányzat intézményeiben dolgozók. Ennek mértéke ott lesz kisebb, ahol már tavaly is volt bérfejlesztés, és ott lesz magasabb, ahova csak idén ért el a béremelés. Nem függ össze ezzel, de ha már az Önkormányzat intézményeiről esett szó, itt említem meg, hogy a Területi Szociális Szolgálat által biztosított ebéd választékát bővítjük, nemsokára már kétféle menüből lehet választani.

Tavalyról maradtak az idei évre áthúzódó kivitelezések?

– Igen, a vége felé közeledik a Naplás-tó környékének átépítése. Az új épület már a riasztóberendezés beszerelésénél tart, útfelújítás lesz még a tó két végénél induló utak esetében, és megépül a dombtetőn a kilátó is a Pilisi Parkerdő Zrt. kivitelezésében. Folytatódik a Sarjú utca 5. szám alatt a Tanyaudvar régi épületrészének lebontása, és egy új szárny felépítése, amelyhez tavaly sajnos nem sikerült kivitelezőt találnunk.

Ellentmondásos a helyzet a lakások hőszigetelésének támogatása terén.

– Valóban az. Évekkel ezelőtt az állam az Otthon melege program keretében átvállalta a költségek 50 százalékát. Ehhez a kerületi Önkormányzat hozzátett további 25 százalékot. Erre lehetett pályázni. Az Összefogás lakásszövetkezet egy pályázatírót is biztosított, de a többség ennek finanszírozását sem vállalta. Erre az Önkormányzat átvállalta két háztömb pályázatának, megvalósíthatósági tanulmányának a megírását. Legnagyobb meglepetésünkre, csak az egyiket nyújtották be, a másikat nem. Tavaly úgy döntött az Önkormányzat, hogy új lendületet ad a hőszigetelési pályázatoknak és már akkor is ad az Önkormányzat 25%-os támogatást, ha nem pályáznak állami támogatásra. Így a rendelkezésre álló 30 millióból 5 milliónál alig nagyobb összegre volt igény egy Lándzsa utcai épület esetében. Érdemes újból érdeklődni a részletek iránt, mert további engedményeket tettünk. Például a 10 lakóegységnél kisebb társasházaknál az Önkormányzat akár 50 százalékot is finanszíroz. Illetve külön tető-, pincefödém- és végfalszigetelésre is lehet pályázni.

A közterület-felújítások is folytatódnak?

– Megújítanánk az Emma utcai játszóteret, ám ez a terület a Főváros tulajdonában van. A hozzájárulásukra várunk, majd a terveket is egyeztetnünk kell velük. Ehhez még kell némi türelem. Tervezzük a felújítás folytatását a Jókai utcai lakótelep közterületein, azonban ebbe belezavar két tényező. Egyrészt a Szakrendelő felújítási munkálataihoz felvonulási területre van szükség, másrészt a Kolozs utca és Hunyadvár utca közötti út felújításának, és új parkolók létrehozásának terve ütközik a Fővárosi Vízművek 2020-ra tervezett vízvezetékcsere programjával. De a Borotvás, az Enikő, vagy a Hunyadvár utcai útburkolat-felújítások a terv szerint elkészülnek.

A 2019-es évvel összehasonlítva milyen év lesz az idei?

– A Képviselő-testület által jóváhagyott költségvetés alapján azt mondhatom, hogy a tavalyihoz hasonló, sikeres évre van remény idén is.

Mészáros Tibor - XVI. Kerületi Újság