Ugrás a tartalomra

Beszámoló a nyári szúnyoggyérítésről

Beszámoló a nyári szúnyoggyérítésről 🚫🦟

Bár a szúnyogirtás továbbra sem a kerületi önkormányzatok feladata, hiszen ez a Katasztrófavédelem és a Fővárosi Önkormányzat törvényi kötelezettsége, ennek ellenére itt, a XVI. kerületben a Katasztrófavédelem az idén még egyetlen alkalommal sem, míg a Fővárosi Önkormányzat mindössze kétszer végzett szúnyogirtást, és akkor is csupán a kerület egyes részein.

Ezért és a tavalyi, tarthatatlan helyzet megelőzése és elkerülése érdekében önkormányzatunk szerződést kötött egy biológusokból, illetve entomológusokból álló tanácsadó céggel, akik a teljes tenyészidőszak alatt folyamatosan monitorozzák a kerületet, azaz csípésszámlálást és fajmeghatározást végeznek, majd ezek alapján állapítják meg, melyik területen milyen típusú beavatkozásra van szükség.

Így a Bio-Kalibra Bt. szakértőinek javaslatára április elejétől önkormányzatunk 4 alkalommal földi biológiai, további 6 alkalommal pedig földi kémiai gyérítést végeztetett – összesen mintegy 12 millió forint összegben. Ezek közül több alkalommal is a kerület teljes területén.

Azonban kiemelten felhívjuk figyelmüket, hogy a közterületi autós szúnyogirtó köd a hátsó kertekbe már nem ér el, így ott csak a lakossági helyi védekezés vagy a légi szúnyogirtás lehet a megoldás. A lakossági védekezés segítéséhez önkormányzatunk ingyen adott szúnyoglárvairtó tablettát az azt igénylő lakosoknak, a légi szúnyogirtást pedig csak az ÁNTSZ és a Katasztrófavédelem engedélyével végeztethetjük el.

Az engedélyt már augusztus legelején megkértük, de a légi szúnyogirtásra mindeddig nem kaptunk engedélyt.

A monitorozást végző cég szakértői a szúnyogcsapdákat Mátyásföld, Árpádföld, Sashalom, Kisszentmihály, Rákosszentmihály, Cinkota városrészeken – azaz a kerület minden részét lefedve – helyezte ki, az őrzött mintavételi pontok egy részét pedig az Önkormányzat, egy részét helyi magánszemélyek biztosították. A mintavételi eredmények alapján a csapdákban nagy általánosságban a háziszúnyog, a dalos szúnyog és a tigrisszúnyog egyedeit azonosították a legmagasabb arányban.

Általánosságban elmondható, hogy az előfordult szúnyogfajok mindegyike kifejezetten kedveli az emberi környezetet, valamint a mindennapi tevékenységeinkből (pl. locsolás) származó közvetlen közelükben lévő, egészen kis víztereket is.

A háziszúnyog akár erősen szennyezett vizekben, pincékben, szennyvízcsatornákban is szívesen szaporodik, a dalos szúnyog számára szintén akár egy szemetes alján lévő pohárban felgyülemlett kevés víz is elegendő, a tigrisszúnyog petéit pedig elsősorban nedves talajra, fák üregébe, esővízgyűjtők víz feletti peremére helyezi, várva, hogy azt a csapadék elöntse, és a peték fejlődésnek induljanak. A tojásai igen ellenállóak, a talajra helyezett peték akár 10 évig is túlélnek.

A szakemberek szerint az invazív fajok jelenléte a magánterületeken Budapest-szerte egyre jellemzőbb, így a biológiai és kémiai gyérítések csak abban az esetben lehetnek tartósan hatékonyak, ha a lakosság minél tudatosabban igyekszik letakarni, felszámolni a szaporodó-, búvó- és tenyészőhelynek alkalmas emberközeli, vizes környezetet.

Ezért fokozottan felhívjuk figyelmüket:

➡️ ne maradjon állóvíz a lakásban, kertekben több napon keresztül, még a legkisebb dobozban sem

➡️ ne öntözzék egész nap a kertjüket (automata locsoló rendszerek), lehetőség szerint az esti és hajnali órákban öntözzenek

➡️ gyakorta tisztítsák az ereszcsatornákat

➡️ mindenképpen takarják le az esővízgyűjtőket, azt gyakran öntözzék ki, frissítsék a vizet, használjanak lárvaölő tablettát

➡️ a kertet tartsák rendben (farakások, autógumik, építési törmelék, hulladék eltávolítása)

➡️ fontos az egyéni védekezés (ruhára fújható szúnyogriasztó spray használata), szúnyogháló felszerelése a nyílászárókra

➡️ a cserepes virágok alatti aljzatban álló víz kiöntése, napi cseréje

Tegyünk közösen a szúnyoginvázió megfékezése ellen❗️