Megrendülve fogadtuk a hírt, hogy hosszan tartó, súlyos betegségben elhunyt kerületünk díszpolgára, közismert, népszerű fogorvosa, a rákosszentmihályi Hősök terén működő rendelőintézet egykori főorvosa, dr. Babay Marietta.
Néhai díszpolgárunk Ungváron született 1940-ben, és nyolcéves volt, amikor családja Mátyásföldre költözött, mert a II. világháború pesti lakásukat porig rombolta. Az általános iskolát már Mátyásföldön végezte el, majd az akkor már legendásnak számító Corvin Mátyás Gimnáziumban folytatta tanulmányait. Mindig hálás szívvel gondolt középiskolai tanáraira, akikről azt tartotta, nemcsak tudása megalapozásában játszottak fontos szerepet, hanem pályaválasztásának megerősítésében is. Gyermekkorától készült az orvosi pályára, és fontos volt számára a biztatás, döntése megalapozottságának megerősítése. A történelem azonban részben átírta, de mindenképpen megnehezítette pályafutását.
Édesapja a Nagy-budapesti Központi Munkástanács titkáraként erősen hazafias álláspontja miatt az 1956-os eseményeket követően majdnem bitófára került, végül azonban börtönbüntetést kapott, de ettől kezdve a család minden tagjának nehézzé vált a sorsa. A családfő börtönben, az édesanyát elbocsátották állásából, Marietta lányukat pedig nem vették fel az egyetemre.
Ő azonban nem adta fel. Négy évig kórházban dolgozott, közben folyamatosan jelentkezett az egyetemre, és végül a SOTE fogorvosi karára fel is vették, ahol 1967-ben végzett kiváló eredménnyel.
Állást otthonától 240 kilométerre, Nyíregyházán kapott, amit az akkori munkaügyi rendelkezések értelmében pályakezdő orvosként kötelező volt elfogadnia. 1969-ben azután tovább bonyolódott a család sorsa, fiútestvére is édesapjuk sorsára jutott, barátaival a Nemzeti Múzeum lépcsőjén arról a Bauer Sándorról beszélgettek, aki hazánk orosz megszállása elleni tiltakozásul felgyújtotta magát. Ez akkor rendszerellenes összeesküvésnek minősült és börtön járt érte. Ez az eset tovább nehezítette Babay Marietta pályafutását, hiszen neki rendszeridegen családi háttere és meggyőződése miatt mindig többszörösen kellett teljesítenie. Édesanyját ekkorra már elveszítette, édesapját és két, tanulmányaikat végző, önálló keresettel még nem rendelkező testvérét támogatta. Közben 1969-ben Nyíregyházáról sikerült felkerülnie Mátyásföldre, ahol a Baross Gábor utcai gyermekfogászaton dolgozott évtizedekig.
43 évig tartó hivatalos munkaviszonyából 41 évet töltött a XVI. kerületi egészségügyben.
1985-ben felépült a rákosszentmihályi Hősök terén a rendelőintézet, ahol főorvosi kinevezést kapott, majd megszervezte a bölcsődékre, óvodákra és iskolákra kiterjedő megelőző fogászati szűrővizsgálatokat, ami akkor nagyon korszerű megoldásnak számított. Jelentős szerepet vállalt az 1985-ben felépült rendelőintézet 25 évvel későbbi felújításakor abban, hogy a fogászati rendelő az EU-normatíváknak megfelelő minősítést kapjon.
Dr. Babay Marietta nem csak szakmailag, de emberileg is példakép volt. Még akkor is törődött volt kollégáival, amikor már ő is segítségre szorult. Tudta, melyiküknek mire van szüksége, és erejéhez mérten segítette őket.
Távozásával családtagjain kívül számos betege, ismerőse, barátja és kollégája érez majd olyan hiányérzetet, amelyet már soha nem lehet pótolni. A XVI. kerületi Önkormányzat a 85. életévében elhunyt dr. Babay Mariettát saját halottjának tekinti.
Emlékét kegyelettel megőrizzük, nyugodjék békében!