Ugrás a tartalomra

A korcsolya- mellett az úszásoktatást is támogatja az Önkormányzat

A XVI. Kerületi Újság interjúját olvashatják Hajós Gyulával, az Aligátor Úszóiskola vezetőjével.

 

Az úszás életet menthet

Kerületünk abban a szerencsés helyzetben van, hogy két uszoda is rendelkezésünkre áll, amelyekben úszni tanulhatnak a gyerekek. Erről a fontos tényről az utóbbi években kevesebb szó esett, ezért úgy gondoltuk, nem árt felfrissíteni az ezzel kapcsolatos ismereteket. A mindkét intézményben működő Aligátor Úszóiskola vezetőjét, Hajós Gyulát kérdeztük a tudnivalókról.

–  A legfontosabb, hogy időben el kell kezdeni a gyermekek úszásoktatását, hiszen a fizikum kialakulásának megvan a maga ideje, ha ezt az időszakot elmulasztjuk, később már nem lehet bepótolni. Sajnos korunk jellemzője, hogy nagyon keveset mozognak a gyerekek, így mozgáskultúrájuk, koordinációjuk nagyon alacsony szinten van. Az úszás az a mozgásforma, amely összehangolja a végtagok és az egész test működését, és az izmok és az ízületek túlzott megterhelése nélkül lehet elkezdeni, sem a gerincre, sem a szervezet vázát képező egyéb csontozatra, sem a vázizomzatra nem jelent káros terhelést. Legcélszerűbb erre a 4 és 6 év közötti életkor.

– A minél korábbi kezdés azért is fontos, mert a családok már a legkisebb gyerekeket is szeretik magukkal vinni a vízparti nyaralásra, vagy a strandokra.

Igen ez nagyon fontos, ezért mi először nem is az úszást tanítjuk, hanem a vízből menekülést. A kicsiket megtanítjuk arra, hogy ha bármi okból elmerülnek, fizikai okok miatt a víz a felszínre dobja őket, anélkül, hogy bármit tennének. Ha ezeket a másodperceket átvészelik kapálódzás és víz belélegzése nélkül, már csak a hátukra kell fordulniuk, és úgy lebegni, amíg jön a segítség. Így, ha beugranak, vagy beesnek a vízbe, ezt a jelenséget ismerve megmenekülnek a vízbefulladástól. 

Erre saját példánk is van. Egy úszni még nem tudó, de az említett önmentést már ismerő gyereket elvittek a szülők vitorlázni. Nem vették azonnal észre, hogy a gyerek beesett a vízbe. Ezért 15 perc telt el addig, amíg az észlelés után megtalálták a víz felszínén a tanultak szerint a hátán lebegő csemetéjüket. Azóta nem győznek hálálkodni. Ezért az a véleményem, hogy ha még nem is tud úszni a gyerek, de megismerte, megérezte azt a jelenséget, hogy a víz a felszínre hozza, hátára fordulva már folyamatosan kap levegőt, és egy kis láb- és kéztempóval rásegítve, hosszú ideig tud lebegni a víz felszínén, ez már valóban életet menthet.

– Úgy tudom, az Önkormányzat támogatja az úszásoktatást. Ez miben nyilvánul meg?

A 4. osztályosoknak az Önkormányzat fizeti az úszásoktatást. Így a szülők számára ez ingyenes. Sajnos sokan közülük nagyon gyenge fizikai állapotban kerülnek hozzánk. Ezt felismerve az Önkormányzat két éve már a nagycsoportos óvodások úszásoktatását is támogatja, azt remélve, hogy negyedikes korukra talán nem olyan elhanyagolt fizikummal érkeznek az Aligátor Úszóiskolába, mint a mostani 4. osztályosok. Az ovisokat busszal szállítják az uszodába óvodapedagógusok felügyelete mellett, akik természetesen az átöltözésben is segítenek a kicsiknek.

– Hogyan kezdenek hozzá a gyerekek úszásoktatásához?

Az Erzsébetligeti Rátonyi Gábor Uszodában a tanmedence 80 cm, a Szentmihályi Konrád Ferenc Uszodában pedig 70 cm mély. Az alacsonyabb 4 éveseket ezért inkább Rákosszentmihályon fogadjuk, a kicsit magasabbakat pedig az Erzsébet-ligetben. Először a vízzel ismerkednek a tanítványaink, például beteszik az arcukat a vízbe, majd megtanítjuk a lábtempót, és aki egy levegővétellel lábtempózva át tudja úszni a kismedencét, az feljebb kerül egy csoporttal. Ott már tanulják a kartempót és a levegővételt is, majd így, lépésről lépésre haladunk tovább, és amikor eljön az ideje, megkezdjük az ismerkedést a mélyvízzel. Vannak segédeszközeink is, deszkák, bóják, karikák és egyéb eszközök, amelyek a vízben történő biztonságos mozgás kialakításában kaphatnak szerepet. A jól bevált lépcsőfokokat mindig betartjuk, mert, ha valamelyik kimarad, később sokkal nehezebb a haladás. Itt újból szembesítjük a növendékeket a már említett jelenséggel, hogy ha vízbe esik, vagy ugrik valaki, a víz feldobja a felszínre, sőt ellentétben a közhiedelemmel a duci gyerekeket még inkább, mint a madárcsontúakat. Itt szokott előjönni a már említett fizikai állóképesség hiánya, amit valahogy itt kell kialakítanunk a gyerekeknél, pedig ideális esetben úgy kellene hozzánk érkezniük, hogy ezzel már rendelkeznek.

– Egy átlagos alkatú és képességű gyermek mennyi idő alatt tud megtanulni úszni.

Korosztálytól függ, de átlagban egy 4 éves gyereknek négy alapfokú tanfolyam kell ahhoz, hogy eljusson a mély vízig. Sajnálatos jelenség, hogy amikor a szülők azt látják, hogy a gyerek már tud úszva haladni a medencében, azt hiszik, hogy már nincs szükség további tanulásra, és nem hozzák többet a csemetéjüket. Mi azonban akkor érezzük befejezettnek a munkánkat, ha legalább három úszásnemben le tud úszni 500-500 métert a növendékünk. Továbbá szeretünk olyan általános tudnivalókat is megemlíteni, hogy ne ugorjanak extrém hideg vízbe, ne ugorjanak ismeretlen vízbe, és ha már nagyon magabiztosak is, azért mérjék fel az erejüket, mert ezek rossz megítélése nagy bajt okozhat. Szeretjük, ha tanítványaink heti kétszer visszajárnak edzésszerűen úszni. Ezzel teljesítik azt a mozgásminimumot, ami fenntartja edzettségüket.

Akinek felkeltette az érdeklődését az úszásoktatás, minden fontos kérdésre választ kap az aligatoruszoiskola.eu honlapcímre kattintva.

Mészáros Tibor