Megrendülve fogadtuk a hírt, hogy életének 81. évében elhunyt Szemler István, kerületünk volt önkormányzati képviselője, közismert lakója, aki mindig olyan szerepet vállalt a Kertváros életében, amelyet nem csak a saját, de mások életével kapcsolatban is közérdekűnek, fontosnak ítélt. Tevékenykedett vállalkozóként, politikusként és sportklubelnökként is.
Szemler István 1944-ben született egy Szulok nevű sváb községben egy tanyán, ahova édesanyja a háború elől menekült. Származásuk miatt nem sokkal később kitelepítették a családot, semmit nem vihettek magukkal, ezért a szüleinek és a nagyszüleinek a nulláról kellett újraépíteni a család életét. Szorgalmuknak köszönhetően hamar talpra álltak. Először Istvándiban járt iskolába, majd harmadikos korában Kaposvárra költöztek. A tanulmányait különös módon már ötévesen megkezdte, mert a faluban ugyan volt óvoda, de onnan többször is megszökött, ezért szülei jobb ötlet híján beíratták az iskolába. Ennek megfelelően a középiskolát is egy évvel korábban kezdte, de már a fővárosban. Budapesten az újpesti Landler Jenő Híradástechnikai Technikumba iratkozott be, majd Székesfehérváron állt munkába, egy évig a Videoton rádiólaborjában dolgozott. Három másik fiúval lakott együtt, akikkel közösen határozták el, hogy jelentkeznek az egyetemre. A sikeres felvételi vizsgát követően 1963-ban felvették a Budapesti Műszaki Egyetem híradástechnika szakára, amely azzal az előnnyel is járt, hogy a tanulmányai idejére mentesítette őt a katonaság alól. Egyetemi diplomával a kezében az EMG-ben kezdett dolgozni. Munkahelyválasztása helyesnek bizonyult, hiszen 24 évig volt a gyár fejlesztőmérnöke. Majd amikor erre lehetőség nyílt, kollégáival egy akkor divatos vállalkozási formában GMK-t alakítottak.
A XVI. kerületbe 1980-ban költöztek, mert vidéki születésűként nem kedvelte a belvárost, viszont kerületünk kertvárosi jellege nagyon is vonzó volt számára. Annak ellenére érzett így, hogy többen óvva intették ettől a lépéstől, hiszen akkor még itt volt a szovjetek déli hadseregcsoportjának főparancsnoksága.
A közéleti tevékenység nem állt távol gondolatvilágától, így a szovjetek távozása után úgy érezte, részt kíván venni az új rendszer kialakításában. Látta, hogy ez csak politikai támogatással lehetséges, így lelkesen vett részt az MDF kerületi alapszervezetének megalapításában, amelynek 1998-tól 2008-ig elnöke is volt. 1994 és 1998 között önkormányzati képviselőként tevékenykedett és elnöke volt az Oktatási Bizottságnak is, ez alatt az idő alatt valósult meg a Néri Szent Fülöp Katolikus Általános Iskola. 1998 után több ciklusban is külsős tagja volt az Oktatási, Ifjúsági és Gyermekvédelmi Bizottságnak, 1998 és 2002 között pedig a Fővárosi Közgyűlés Oktatási és Sport Bizottságában is szerepet kapott.
Életében nagyon fontos helyet foglalt el a sport. Azt vallotta, hogy a sport az egyik legfontosabb dolog az ember életében. Manapság az emberek gyógyszereket és fogyasztószereket szednek azért, hogy egészségesek legyenek, ezt azonban sokkal jobb sportolás révén elérni. Szívügye volt, hogy a gyerekek már kicsi korban is a sportos életmódhoz szokjanak, és ne a tévé és a számítógép világához.
Neve összeforrt a patinás mátyásföldi sportklub, az MLTC nevével, aminek 2003-tól elnöke volt. Ő maga is aktív sportoló volt, a nyári hétvégéken tájfutóversenyeken vett részt, egész évben minden héten háromszor focizott, a többi napon pedig teniszezett. A sport szeretetét egyébként gyermekei is örökölték, hiszen a lánya szinte mindig elkísérte, ha futni ment, fia a focimeccsekre tartott vele, aki nem mellékesen judóban nemzetközi hírnévre is szert tett.
Szemler István eredményes közéleti szereplése elismeréseként 2015-ben a Budapest Főváros XVI. Kerületéért kitüntetésben részesült.
Halála nem csak családjának jelent nagy veszteséget, de távozásával a szakmai, sport- és a közélet is fontos szereplőjét veszítette el.
Emlékét szerettei gyászában osztozva kegyelettel megőrizzük.
Szemler Istvánt önkormányzatunk saját halottjának tekinti.