Mindannyiunk szeret a szabadban lenni a négylábú kedvenceinkkel a hosszú, nyári időjárás ellenére, azonban nekik sem tesz jót túl sok ideig a hőségben lenni.
Felelős állattartókként fontos, hogy megvédjük a kedvenceinket a túlmelegedéstől, ezért összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amellyel megakadályozhatjuk azt:
- Érdemes már tavasszal ellátogatni egy állatorvoshoz egy felülvizsgálatra: ilyenkor kérjünk a szívférgesség elleni tesztelést is.
- Az állatok könnyen dehidratálódnak: ajánlott több helyre is friss vizet kitenni nekik. Az árnyékról se feledkezzünk meg!
- Ismerje meg, milyen jelei lehetnek a túlmelegedésnek! Ilyenek lehetnek a:
- túlzott lihegés vagy légzési nehézség
- fokozott szív- és légzési ritmus
- nyáladzás
- enyhe gyengeség, kábultság vagy akár összeesés
- a tünetek közé tartozhatnak görcsrohamok, véres hasmenés és hányás, valamint a 40 fok feletti testhőmérséklet
- Az olyan állatok, amelyeknek lapos az arcuk (mint például a mopszoknak vagy a perzsa macskáknak), hajlamosabbak a hőgutára, mivel nem tudnak olyan hatékonyan lihegni. Ezeket a háziállatokat, amennyire csak lehetséges, légkondicionált helyiségekben kell hűvösen tartani.
- Soha ne hagyja a háziállatát egyedül parkoló autóban!
- A nyitva lévő ablakok is veszélyt jelenthetnek, ugyanis könnyen kieshetnek rajta. Ezért érdemes a szúnyogháló-nélküli ablakokat és ajtókat zárva tartani!
- A szőrzetet jó ritkíttatni, de soha ne borotválja le teljesen a kutyáját! A kutyák többrétegű bundájuk megvédik őket a leégéstől és a túlmelegedéstől is.
- Ha a hőmérséklet nagyon magas, az aszfalt is gyorsan felmelegszik: ezért ne hagyja, hogy a kedvence a meleg aszfalton feküdjön! Nem javasolt a hőségben a séta sem, ugyanis könnyen megéghet a mancsuk a felületen.
Forrás: ASPCA