Ugrás a tartalomra

Szúnyoggyérítést végeznek a kerületben

Felhívjuk figyelmüket, hogy földi kémiai szúnyoggyérítést végeznek a XVI. kerület kijelölt területein. A beavatkozás kizárólag azokon a helyszíneken történik, ahol a csípésszámlálási és csapdázási eredmények ezt indokolttá teszik. A kezelés Mátyásföld–Sashalom, valamint Rákosszentmihály egyes részeit érinti, a mellékelt térkép szerint.

A földi kémiai szúnyoggyérítés tervezett időpontja 2026. július 13. (hétfő), kedvezőtlen időjárás esetén a tartaléknap 2026. július 14. (kedd).

Az alkalmazott készítmény a Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer, vagy Deltasect Plus 20 ULV szúnyogirtó koncentrátum. A készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár) kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik, ám a biztonság érdekében a szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni. A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni. A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni.

Emellett 2026. július 14-én biológiai szúnyoglárva-gyérítésre is sor kerül a Szilas-patak pangóvizes területein. A kezelés pontos helyszínei előzetesen nem kerülnek kijelölésre, mivel azokat a helyszíni felmérés alapján határozzák meg a szakemberek.

A szúnyogok elleni harc nagymértékben függ Önöktől is, ezért fokozottan kérjük:

  • ne maradjon állóvíz a lakásban, kertekben több napon keresztül, még a legkisebb dobozban sem
  • ne öntözzék egész nap a kertjüket (automata locsoló rendszerek), lehetőség szerint az esti és hajnali órákban öntözzenek
  • gyakorta tisztítsák az ereszcsatornákat
  • mindenképpen takarják le az esővízgyűjtőket, azt gyakran öntözzék ki, frissítsék a vizet
  • a kertet tartsák rendben (farakások, autógumik, építési törmelék, hulladék eltávolítása)
  • fontos az egyéni védekezés (ruhára fújható szúnyogriasztó spray használata), szúnyogháló felszerelése a nyílászárókra
  • cserepes virágok alatti aljzatban álló víz kiöntése, napi cseréje