Ugrás a tartalomra

Családvédelmi koordináció

A hozzátartozók közötti erőszak visszaszorítása érdekében a Kormány a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló törvény (2009. évi LXXII. törvény) szerinti családvédelmi koordinációért felelős szervként a települési önkormányzat jegyzőjét jelölte ki. (A gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről szóló 331/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 1/A. §.)

A családvédelmi koordinációért felelős szerv a bántalmazottat kérelmére meghallgatja, továbbá meghallgatja a bántalmazót. Amennyiben a bántalmazott kéri a meghallgatásra külön-külön kerül sor. A családvédelmi koordinációért felelős szerv a gyermekjóléti szolgálat, közoktatási intézmények, rendőrség stb. jelzésére is köteles a bántalmazót, illetve a bántalmazottat meghallgatni. A meghallgatáson elhangzottak jegyzőkönyvben rögzítésre kerülnek és az eljárásról, valamint a feltárt tényekről haladéktalanul értesíti az eljáró szerv a rendőrséget.

A családvédelmi koordinációért felelős szerv

  • tájékoztatást ad a bántalmazottnak a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható intézkedésekről, a bántalmazottat megillető jogosultságokról, a család és a gyermekek védelmét szolgáló szociális intézményrendszerről és szolgáltatásokról, valamint arról, hogy a hozzátartozók közötti erőszak miatt helye van-e büntető- vagy szabálysértési eljárás megindításának, továbbá a hamis vád következményeiről,
  • a bántalmazott kérelmére gondoskodik arról, hogy a bántalmazott jogi, egészségügyi, pszichológiai és mentálhigiénés segítséget kapjon,
  • tájékoztatást ad a bántalmazónak a hozzátartozók közötti erőszak folytatásának következményeiről,
  • tájékoztatja a bántalmazottat és a bántalmazót az igénybe vehető terápiás kezelésekről és más segítségnyújtási, konfliktuskezelő lehetőségekről, ezek eléréséhez igény szerint segítséget ad.

Az ügyintézés és a tájékoztatás a Szociális és Szociális Intézményi Irodán történik.