Ugrás a tartalomra

Névváltoztatás iránti kérelem- tájékoztatás

Születési név megváltoztatása:

A születési név az a név, mely az érintettet a születési anyakönyvi bejegyzése alapján megilleti. Magyar állampolgár születési neve családi és utónévből áll. A családi név egy vagy kéttagú lehet. A kéttagú családi nevet kötőjel köti össze. Anyakönyvezni egy vagy két, nemre utaló utónevet lehet.

A születési név megváltoztatása iránti kérelmet személyesen kell benyújtani bármely anyakönyvvezetőnél. A külföldön élő magyar állampolgár a kérelmét bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél is előterjesztheti.

Magyar állampolgár kérelmére a születési családi, illetve utónevének megváltoztatását az anyakönyvi szerv engedélyezheti.
A szülő családi nevének megváltoztatása a szülők erre irányuló kérelmére kiterjed a szülő családi nevét viselő kiskorú gyermek családi nevére is.
A kiskorú nevében a szülő nyújthat be névváltoztatási kérelmet vagy – ha a gyermek nem áll szülői felügyelet alatt – a gyám a gyámhatóság jóváhagyásával kérelmezheti a névváltoztatást.
A korlátozottan cselekvőképes kiskorúnak hozzá kell járulnia a névváltoztatáshoz.
Ha a kérelmező nevét a házastársa házassági névként viseli, a névváltoztatás hatálya rá is kiterjed.
Nem lehet engedélyezni vagy csak különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén engedélyezhető a magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név viselése, illetve az előző névváltoztatás hatálybalépésétől számított 5 éven belül újabb névváltoztatás. 
A személyhez fűződő jogot sértő családi név nem engedélyezhető.
Ha a névváltoztatással érintett anyakönyvi esemény külföldön történt, a névváltoztatás engedélyezésének előfeltétele a hazai anyakönyvezés.
A születési név megváltoztatására irányuló kérelem igazgatási szolgáltatási díja 10.000. forint, amely díj átutalással fizethető. Az átutalás részleteiről az adott ügyben anyakönyvvezetőinknél érdeklődjön ügyintézés előtt.

Házassági névviselési forma módosítása:

Házassági név az a név, mely az érintettet a házassági anyakönyvi bejegyzés alapján megilleti.

A házassági névviselési forma a házasság fennállása alatt, illetve annak megszűnése után az érintett kérelmére módosítható.

A házassági névviselési forma módosítása iránti kérelmet személyesen kell előterjeszteni bármely anyakönyvvezetőnél. A külföldön élő magyar állampolgár a kérelmét bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél is előterjesztheti.
Ha a házassági névváltozásra válás vagy özvegység után kerül sor, az elvált vagy özvegy nő férjének "né" toldatos formáját nem választhatja, ha a házasság fönnállása alatt sem viselte vagy attól a bíróság eltiltotta.

Az eljárás során be kell mutatni a kérelmező:

  • személyazonosságát- és állampolgárságát igazoló okmányát (személyazonosító igazolvány, vezetői engedély vagy útlevél),
  • lakcímét igazoló hatósági igazolványát
  • állampolgárságának igazolására szolgáló okmányát (személyazonosító igazolvány, útlevél, honosítási okirat),
  • elvált/ özvegy családi állapot esetén a házasság felbontása/megszűnése a bemutatott házassági okiraton megjegyzésként fel legyen tüntetve vagy az Elektronikus Anyakönyvi Rendszerben a változás elérhető legyen.

A házassági névviselési forma módosítása csak abban az esetben folytatható le, ha férj és feleség születési adatai és a házasságkötés az elektronikus anyakönyvi rendszerben rögzítve van. Mindhárom esemény adatainak rögzítésére szükség van abban az esetben is, ha a házasság már megszűnt.
Ha a kérelmező a házassági névviselési forma módosításával érintett házasságát külföldön kötötte, a kérelem elbírálásának feltétele a házasság hazai anyakönyvezése.

Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 63. § (9) bekezdése értelmében a kérelemre induló anyakönyvi eljárás ügyintézési határideje – a (10) bekezdés kivételével – tizenöt nap.

Az eljárás illetékmentes.

Utónév módosítása:

A több utónévvel rendelkező magyar állampolgár valamelyik utónevének kizárólagos viselését vagy az utónevek sorrendjének cseréjét kérheti. Az utónév módosítására irányuló eljárás során a több utónévvel rendelkező magyar állampolgár valamelyik utónevének kizárólagos viselését vagy az utónevek sorrendjének cseréjét kérheti. 
Az utónév módosítására irányuló eljárás lefolytatására bármelyik anyakönyvvezető vagy külföldön élő magyar állampolgár esetében bármely hivatásos konzuli tisztviselő illetékes.
A kérelmet személyesen kell az illetékes hatóság előtt benyújtani
Az eljárás során be kell mutatni a kérelmező:

  • személyazonosságának igazolására szolgáló okmányát (személyazonosító igazolvány, vezetői engedély vagy útlevél),
  • lakcímét igazoló hatósági igazolványát,
  • állampolgárságának igazolására szolgáló okmányát (személyazonosító igazolvány, útlevél, honosítási okirat),
  • születési anyakönyvi kivonatát (amennyiben a születés az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a születési anyakönyvi kivonatot bemutatni)

Kiskorú kérelmező esetén: A szülői felügyeletet gyakorló szülők együttes személyes megjelenése szükséges a kérelem benyújtásához. Amennyiben a kiskorú a 14. életévet betöltötte, személyes megjelenése és a személyazonosításra alkalmas okmány bemutatása is szüksége.
Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 63. § (9) bekezdése értelmében a kérelemre induló anyakönyvi eljárás ügyintézési határideje tizenöt nap.

Az eljárás illetékmentes.