Ugrás a tartalomra

Ásott / vert kút fennmaradási/üzemeltetési engedély iránti kérelme

Az eljárás célja:
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 28/A.§., 29.§. és 45/O.§. alapján: 
28/A.§.
(1c)  A háztartási vízigényt kielégítő, ötven méter talpmélységet meg nem haladó és az első vízzáró réteget el nem érő kút (a továbbiakban: háztartási kút) létesítését, üzemeltetését és megszüntetését – az (1d) bekezdésben foglalt kivétellel – előzetesen be kell jelenteni a vízilétesítmény helye szerint hatáskörrel rendelkező vízügyi hatóság részére.
(1d) Nem szükséges vízjogi engedély és bejelentés a vízkészletvédelmi országtérképen vízkészletvédelmi szempontból kockázatmentesként meghatározott területeken a háztartási kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez.

29.§.
(4) Ha a vízimunka elvégzése, illetve a vízilétesítmény megépítése vagy átalakítása végleges hatósági engedély nélkül, vagy a végleges hatósági engedélytől eltérően történt, a létesítő részére az üzemeltetési engedély kiadása megtagadható. Amennyiben a vízügyi hatóság a vízimunka, vízilétesítmény megvizsgálása után – az eset összes körülményeire is figyelemmel – a létesítő részére a fennmaradási engedélyt utólag megadja, egyidejűleg vízgazdálkodási bírság megfizetését kell előírni. A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 80%-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 1 000 000 forintig terjedhet. A természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300 000 forintot.
(5)   A vízgazdálkodási bírságot – a (6) és a (9) bekezdésben foglalt kivétellel – a vízimunka, vízilétesítmény kivitelezőjével szemben kell kiszabni.

(6) A vízgazdálkodási bírságot a vízimunka, vízilétesítmény létesítőjével szemben kell kiszabni, ha
a) a kivitelező kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a jogellenes létesítésért való felelősség nem őt terheli, vagy
b) a kivitelező személye nem ismert.

(7)   Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetett felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi vagy ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást e törvény rendelkezései alapján nem kell lefolytatni.
45/O. §.  
(1) Nem szükséges vízjogi engedély és bejelentés a 2024. január 1. előtt
a) a létesítésekor hatályos jogszabály előírása ellenére engedély nélkül vagy
b) engedélytől eltérően
létesített háztartási kútra.

(2) Az (1) bekezdés szerinti háztartási kút esetében a 29. § (7) bekezdés szerinti vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást nem kell lefolytatni.

(3) Mentesül a 29. § (4) bekezdése szerinti vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az (1) bekezdés szerinti háztartási kút üzemeltetője.

Az eljárás menete: 
Az eljárásnak megfelelő formanyomtatvány kitöltésével és a nyomtatványban jelzett  mellékletek csatolásával együtt lehet a kérelmet benyújtani.
A kérelem Budapest XVI. kerületi Polgármesteri Hivatal Kerületfejlesztési és Üzemeltetési Irodájának címezve a 1163 Budapest, Havashalom u. 43. sz. alatti címre postai úton vagy Budapest XVI. kerületi Polgármesteri Hivatal Igazgatási és Ügyfélszolgálati Irodáján személyesen, illetve elektronikusan ügyfélkapun keresztül - https://epapir.gov.hu/ - nyújtható be.

Fizetési kötelezettség: Az eljárás illetékmentes

Ügyintézési határidő: 60 nap

Eljáró szerv:
Budapest XVI. kerületi Polgármesteri Hivatal Kerületfejlesztési és Üzemeltetési Iroda

Felettes szerv:
Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság 
Székhelye: 1081 Budapest, Dologház utca 1.
Postacím: 1443 Budapest, Pf.: 154.
E-mail: fki.hatosag@katved.gov.hu 
Telefon: 06-1-459-2476; 06-1-459-2477; 06-1-459-2460

Kapcsolódó nyomtatványok:
Kút létesítése iránti kérelem
Kút megszüntetése iránti kérelem

Vonatkozó jogszabályok:

  • 2016. CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról 
  • 1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
  • 1995. évi LVII. törvény a vízgazdálkodásról
  • 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet a vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról
  • 101/2007. (XII.23.) KvVM rendelet a felszín alatti vízkészletekbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről
  • 41/2017. (XII.29.) BM rendelet a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról
  • 147/2010. (IV.29.) Kormányrendelet a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló

 Fogalmak:
érdekelt: az a természetes vagy jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, aki/amely az érdekeltségi területen ingatlantulajdonnal rendelkezik, illetve ingatlant használ;  

érdekeltségi terület: víziközmű-társulat esetén azok a területek, amelyeken az általuk megvalósított vízilétesítmények szolgáltatása (vízellátás, szennyvízelvezetés, belterületi csapadék- vagy talajvízelvezetés) igénybe vehető;  

ivóvíz: a rendszeres emberi fogyasztásra alkalmas a fizikai, a kémiai, a bakteriológiai, a toxikológiai és a radiológiai határértékeknek megfelelő víz;  

házi ivóvízigény: a polgár bejelentett lakóhelyeként nyilvántartott, épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon a magánszemély részéről emberi fogyasztás céljából a személyes szükségletek kielégítéséhez szükséges, saját célú ivóvízműből biztosított, nem gazdasági célú vízigény.