Ugrás a tartalomra

Fás szárú növények védelmével, kivágásával, pótlásával kapcsolatos eljárások - közterületen

Budapest Főváros XVI. kerületi Önkormányzat a Budapest XVI. kerület közigazgatási területén található fás szárú növényállomány védelme javítása és fejlesztése, valamint az ember és a természetes környezet harmonikus kapcsolatának elősegítése céljából megalkotta 32/2022. (XII. 12.) önkormányzati rendeletét (továbbiakban: Rendelet) a fás szárú növények védelméről, kivágásáról és pótlásáról.

A Rendelet hatálya kiterjed:
a) a Budapest Főváros XVI. kerület közigazgatási határán belül minden ingatlanra, azok teljes fás szárú növényállományára,
b) minden természetes személyre, jogi személyre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre.

A Rendelet hatálya nem terjed ki:
a) a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelettel (továbbiakban: Korm. rendelet) szabályozott esetekre,
b) az erdőről és az erdő védelméről, valamint a természet védelméről szóló törvények hatálya alá tartozó fás szárú növényekre,
c) az eltérő szabályt megállapító külön törvény hatálya alá tartozó fás szárú növényekre,
d) a nem közterület megnevezésű ingatlanon álló gyümölcsfákra (kivéve: szelídgesztenye, török mogyoró fa, diófa és mandulafa).

Fogalmak:
fa: olyan fás szárú – egy vagy több törzsű, koronás – növény, amelynek egyértelmű csúcsdominanciával rendelkező központi hajtásából (törzséből) nőnek ki a fő ágai a talaj szintje felett;
cserje: olyan fás szárú növény, amely a fáknál alacsonyabb (kevesebb, mint 5 m magas) vagy alacsonyan elágazó szára van;
engedélyköteles fakivágás: nem közterületi ingatlanon e rendelet alkalmazásában a gyümölcsfán kívül minimum 10 cm törzsátmérővel rendelkező fás szárú növény kivágásának szándéka, közterületi ingatlanon minden minimum 3 cm törzsátmérővel rendelkező fás szárú növény kivágásának szándéka;
fapótlás: a kivágásra kerülő fa pótlására, törzsátmérőjének arányában megállapított számú és törzsátmérőjű, továbbá a rendeletben megállapított mértékben előnevelt fa telepítése, illetve ennek pénzbeli megváltása;
fapótlásra kötelezett személy vagy szervezet: nem közterületi ingatlanon a fakivágással érintett ingatlan tulajdonosa vagy tulajdonosai, közterületi ingatlanon a fakivágási engedéllyel vagy fakivágási engedély nélkül fát kivágott személy vagy szervezet;
ingatlan használója: az ingatlan tulajdonosa, vagyonkezelője vagy az ingatlanon lévő fás szárú növényekkel bármely jogviszony alapján rendelkezni jogosult használója;

Fakivágási engedély megadására irányuló eljárások
A Budapest Főváros XVI. kerület közigazgatási területén nem közterületi ingatlanon, illetve közterületen álló fát és cserjét kivágni kizárólag hatósági engedély alapján lehet. Ugyanakkor eltérő szabályozás vonatkozik a nem közterületi ingatlanon, valamint a közterületen lévő fák és cserjék kivágására irányuló eljárásokra.

Fakivágási engedélyezési eljárás közterületi ingatlanon

A közterületen lévő fák és cserjék kivágásának és pótlásának szabályait a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) határozza meg. 
Fát kivágni csak a jegyző által kiadott végleges engedéllyel és megalapozott indokkal lehet, melyek az alábbiak lehetnek:
a) kapubeálló nyitása, amely máshová nem helyezhető,
b) egyéb építési engedéllyel bíró építési munka – közmű fektetés, kerítésalap építés, elektromos hálózat építése és más építési tevékenység –, amely a közterületi fa megtartásával nem megoldható.

Közterület az az állami vagy helyi önkormányzati tulajdonban álló, közhasználatra szolgáló földterület, amelyet az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván.

Eljáró szerv: Budapest XVI. kerületi Polgármesteri Hivatal Igazgatási és Ügyfélszolgálati Iroda (1163 Budapest, Havashalom utca 43.)
A közterületen lévő fás szárú növény kivágását a fás szárú növény helye szerint illetékes jegyző engedélyezi.

Mit kell tennie:
A lenti formanyomtatvány szerinti kérelmet, valamint az azon jelzett mellékleteket csatolva kell hiánytalanul benyújtani.

Eljárásra jogosultak köre: 
Minden természetes személy, jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.

Ügyintézési határidő: 
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény 50. §-a alapján teljes eljárásban 60 nap, sommás eljárásban 8 nap.

Figyelem!!! A fakivágás kizárólag végleges engedély birtokában végezhető!

Fizetési kötelezettség: Az eljárás díj-és illetékmentes.

Ügyintézési határidő: 
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény 50. §-a alapján teljes eljárásban 60 nap, sommás eljárásban 8 nap.
A Kormányrendelet értelmében a XVI. kerület közigazgatási területéna fás szárú növénynek az élet-, egészség- vagy vagyonvédelmi okból történt kivágása esetén a kivágás tényét az azonnali intézkedést foganatosító 3 napon belül bejelenti köteles a kivágás helye szerint illetékes jegyzőhöz.

Figyelem!!! Az indokolatlan, vagy be nem jelentett fakivágás engedély nélküli fakivágásnak minősül, amely közigazgatási bírságot von maga után!

Közterületi ingatlanon kivágott fás szárú növények pótlásával kapcsolatos tájékoztató

Közterületen álló minden lomblevelű és örökzöld fát fajtól és mérettől függetlenül pótolni kell annak kivágása esetén.
A közterületen lévő fás szárú növény kivágását követő 1 éven belül a használó köteles gondoskodni a növény helyben történő szakszerű pótlásáról. A telepítendő cserje esetében 3 éven belül kell biztosítani a legalább azonos területi borítást. A pótlás céljából történő telepítést meg kell ismételni, ha a telepítést követő vegetációs időszak kezdetén a fás szárú növény nem ered meg. A szakszerű pótlás teljesítését a jegyző ellenőrzi.  
Közterületen kivágott fás szárú növény csak közterületen pótolható.
A közterületen lévő fa kivágása esetén a kivágott fa pótlásáról a kivágott fa törzsátmérőjének másfélszeres mértékében, elsősorban a kivágott fával azonos helyrajzi számú ingatlanon kell gondoskodni.
A pótlásként ültetendő előnevelt díszfa darabszámát úgy kell kiszámolni, hogy a pótlásra előírt, centiméterben megadott össztörzsátmérőt megszorozzuk 1,5-tel, majd az eredményt 4-gyel kell osztani.
A pótlási kötelezettség pénzben váltható meg:
a) ha a fakivágással érintett helyrajzi számon történő pótlásra nincs lehetőség,
b) nem jelölhető ki a pótlás helyszínéül más ingatlan, vagy
c) a fakivágási engedéllyel rendelkező ezt kéri.
A hatóság által a pótlásra előírt fa darabonkénti költségének e rendelet 1. függelékének 1. pontja szerinti összegét (Fapótlás – pénzbeli megváltással: 1 darab, min. 4 cm törzs átmérőjű előnevelt díszfa pótlási díja – 60 000 Ft/fa.; Cserjepótlás – pénzbeli megváltással: 1 m2 cserjefelület, vagyis 4 db faiskolai konténerben nevelt, legalább 60-80 cm magasságú cserje pótlási díja – 18 000 Ft/m2) a Környezetvédelmi Alapba kell befizetni. 
Ha a közterületen álló fa élet-, vagy vagyonvédelmi okból történő kivágása szükséges, a pótlási kötelezettség a kivágott fa darabszámával megegyezik. Ebben az esetben egy kivágandó fa pótlását 1 db minimum 4 cm törzsátmérőjű előnevelt díszfa ültetésével, vagy 1 db előnevelt díszfa pénzbeli megváltásával kell megoldani.
Az inváziós fás szárú növény vagy gyümölcsfa pótlása a kivágott fa darabszámával azonos mennyiségű előnevelt díszfa ültetésével történik.
Ha a közterületen álló fa kivágása kertészeti szempontból igazolt egyéb okból elkerülhetetlenül szükséges, a pótlási kötelezettség mértéke megegyezik a kivágott fa darabszámával. Ebben az esetben egy kivágandó fa pótlását minimum 4 cm törzsátmérőjű előnevelt díszfa ültetésével, vagy 1 db előnevelt díszfa pénzbeli megváltásával kell megoldani.
Kertészeti szempontból igazolt fakivágás különösen:
a) a fa kiszáradása,
b) a fa közlekedésbiztonságot veszélyeztető elhelyezkedése vagy
c) fertőzés továbbterjedésének megakadályozása
okán fellépő fakivágás.
Ha a fa a pótlásától számított harmadik vegetációs időszak kezdetén – vagy az azt megelőző évben – nem hajt ki, a pótlás eredménytelennek tekintendő.

Felhívjuk Tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy a fenti eljárás megindítására irányuló kérelmük benyújtását megelőzően javasolt a Budapest XVI. kerületi Polgármesteri Hivatal közterületi fák és fasorok kezelésével kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős Környezet- és Klímavédelmi Irodájával történő kapcsolatfelvétel a hatékony és célszerű ügymenet érdekében.

Vonatkozó jogszabályok:

  • Budapest Főváros XVI. kerületi Önkormányzat Képviselő-testületének 32/2022. (XII. 12.) önkormányzati rendelete a fás szárú növények védelméről, kivágásáról és pótlásáról
  • 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet a fás szárú növények védelméről
  •  1990. évi XCIII. törvény az illetékekről
  • 2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról

Tájékoztató a hatósággal történő kapcsolattartás formáiról

Felhívjuk Tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy 2018. január 01. napjától az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (továbbiakban: Eüsztv.) 9. § (1) bekezdésének a) és b) pontjai alapján elektronikus ügyintézésre köteles az ügyfélként eljáró belföldi székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezet, valamint az ügyfél jogi képviselője. 
Fentiekre tekintettel

  • gazdálkodó szervezet, valamint az ügyfél jogi képviselője kizárólag e-papír szolgáltatás útján azonosítást követően az adott szervezet Cégkapuján keresztül,
  • természetes személy e-papír szolgáltatás útján azonosítást követően saját Ügyfélkapuján keresztül, vagy postai úton esetleg írásban személyesen

nyújthatja be beadványait az Önkormányzat, illetve a Polgármesteri Hivatal részére.

Felhívjuk Tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy az e-mail útján érkező beadványok az Eüsztv. vonatkozó rendelkezései alapján joghatás kiváltására nem alkalmasak.
Továbbá a Ha az ügyfél úgy kíván e-Papír szolgáltatás útján kérelmet, iratot, egyéb beadványt benyújtani, hogy az ügyre vonatkozóan az elektronikus ügyintézést biztosító szerv elektronikus űrlapot rendszeresít, – ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – a beadványt be nem nyújtottnak kell tekinteni.